Blue (acrylic, 4 x 40cm x 40 cm)



Co to jest święta geometria?

Święta geometria to tajemnicze, ukryte prawa natury, według których podstawowe wzory istniejące we wszechświecie są uważane za święte, ponieważ ich kontemplacja jest kontemplacją źródła wszystkich rzeczy. Przez studiowanie ich natury można uzyskać wgląd w naukowe, filozoficzne, psychologiczne, estetyczne i mistyczne prawa rządzące wszechświatem.
Blue składa się w czterech obrazów przedstawiających symbole świętej geometrii:

1.Seed of life - Ziarno życia
2.Crop Circles - Kręgi zbożowe
3.Merkaba within Metatron's cube - Merkaba wpisana w sześcian Meatrona
4.Fibbonacci Spiral - Spirala Fibonacciego


Merkaba nałożona na kostkę Metatrona


Jesteśmy więcej niż tylko fizycznymi istotami, mamy również emocjonalne, mentalne, energetyczne i duchowe ciało. Wszystkie one są częścią naszej ludzkiej tożsamości. Ciało energetyczne jest zbudowane z subletnych energetycznych centrów zwanych czakrami. 

Mer – oznacza Światło, Ka – Duch, Ba oznacza ciało. Mer-ka-ba to przedstawienie ducha i cała otoczonego przez przeciwstawnie rotujące pole światła, generujące poprzez swój ruch specyficzną geometryczną formę.  To „wehikuł”, który pomaga umysłowi, ciału i duchowi uzyskać dostęp i doświadczać innych planów rzeczywistości i całego doskonałego potencjału Życia. Merkaba umożliwia nam doświadczenie rozszerzonej świadomości, łączy nas z potencjałem świadomości i przywraca pamięć nieskończonych możliwości naszego ludzkiego istnienia.

Metatron's Cube jest figurą świętej geometrii.  utworzoną z 12 identycznych kół z liniami biegnącymi od środka każdego koła do środka innych 12 kół.  Metatron odnosi się  do  „Głosu Boga” - boskiego skryby archanioła Metatrona, który pojawia się w tradycji Chrześcijaństwa i Islamu.


Ziarno życia


Ten kształt w świętej geometrii stanowi centrum większego symbolu -  Kwiatu życia, świętego odcisku kreacji.  Występuje  w kabalistycznym Drzewie życia jak i w niemal każdej tradycji religijnej bliskiego wschodu. Użyty w sztuce religijnej często przedstawia wszystkowidzące oczy Boga. Ziarno życia jest utworzone z siedmiu kół – jak siedem dni podczas których Bóg stworzył ziemię. Koła te reprezentują wszechwiedzę dzieła stworzenia, ukazując nieskończone połączenia pomiędzy kołami. Symbol ten niesie ze sobą akceptację wobec różnorodności: wszystkich stworzeń, kultur, wierzeń. Każde bowiem z nich obraca się wokół jednego centrum, wyznaczającego całość wszystkich kierunków.

Kręgi zbożowe


Kręgi zbożowe to widoczne z lotu ptaka, regularne formy geometryczne uzyskane przez selektywne wycięcie lub zgniecenie roślinności na polach uprawnych. Ich doskonałe piękno i harmonijne struktury „wyrzeźbione” w miękkim materiale zbóż tworzą wrażenie struktur nie z tej ziemi. Każdy z nich cechuje się niezwykłą precyzją wykonania, a ich kształty powiązane są z symbolami określanymi jako święta geometria. Sceptycy próbują zdyskredytować prawdę  o tych cudownych manifestacjach z innego świata, nie zaprzeczając jednak niezwykłości ich kształtów, wzorów i intrygujących zaszyfrowanych przekazów. 


Spirala Fibbonacciego


Na przełomie XII i XIII wieku żył pewien włoski matematyk. W roku 1202 w dziele 'Liber abaci' podał pewien ciąg matematyczny, nazywany dzisiaj ciągiem Fibonacciego. Ciąg ten rozpoczyna się umownie od 1, kolejny wyraz to także 1, kolejne liczby, to suma dwóch poprzednich, czyli: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, itd...  Sam Fibonacci ciągiem tym tłumaczył sposób rozmnażania się populacji królików, nie wiem, czy wiedział, że ciąg ten będzie potem nazywany „ liniami papilarnymi samego Boga'. Obraz przedstawia  dwa najmniejsze kwadraty  o bokach jednostkowych, kolejny narysowany tutaj pod najmniejszymi - kwadrat 2x2, następny to kwadrat 3x3, narysowany z prawej, i tak dalej. Każdy kolejny kwadrat jak zauważymy, ma boki o długościach takich jak te, które występują w ciągu Fibonacciego.  Aby powstała spirala, rysuje się tzw. quadranty, czyli ćwierci okręgu koła. Dalsze łuki w kwadratach tworzą szybko zauważalną spiralę. Spirala Fobbonacciego występuje bardzo często wo przyrodzie. Oto przykłady ogon kameleona, który zawija się tworząc spiralę, spiralne muszle, rośliny, zwłaszcza sukulenty huragany, tornada, wszelkie wodne i powietrzne wiry, fale, kształt twarzy, ucha, ułożenie płodu, i tak dalej.